DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ben de karavan alacağım!.. Vedat GÜRHAN (KÖŞE)

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ben de karavan alacağım!..   Vedat GÜRHAN (KÖŞE)

 

Antalya’da özellikle pandeminin ardından kullanımı artan karavanlar, denize yakın lüks sitelerin arasında doğa ile baş başa bir sokağı adeta kapattı mı?. Çevrede yaşayan vatandaşlar, sokak üzerinde kışın bile sayıları 50’yi geçen, bir de yaz sezonuna girmeye başladığımız şu günlerdeki görüntüyü düşüne bilen var mı sorusunu yöneltiyor.

Ve mahalle halkı, karavanların bir an önce kaldırılmasını istiyor.

Peki bu işler istemekle oluyor mu?

Ya da isteyenin bir yüzü kara, yapmayanınki zenci de.,

Kim yapacak?

Ancak.,

UKOME tarafından alınan kararla karavan parkın tamamlanmasının ardından park alanı dışında karavanların sokak aralarında bekleme yapmasının yasaklanacağı bildirildi.

Özellikle pandemide alınan sokağa çıkma yasağı kararlarının ardından yaygınlaşan karavan kullanımı, pandeminin ardından da yükselişe geçti. Artışla birlikte özellikle Konyaaltı’nda sahile yakın noktalardaki sokaklar karavan parklarına döndü. Gürsu Mahallesi 33 Sokak üzerinde park halinde olan karavanda tatilciler tatil yapmaya devam ederken, çevre halkı da şikayetçi olmaya devam ediyor etmesine de.,

Kime ne?

Ne var ki geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden bir basın açıklaması geldi. Ardından da doğal olarak o açıklama haber ajanslarından haber olarak gündeme düştü. Kimimiz güldü geçti, kimimiz haber ya atmaca gibi atladı.

Ben gülenlerdenim..

Neden mi?
Deniyor ki, “Antalya Büyükşehir Belediyesi son yıllarda karavanla seyahat eden tatilcilerin kente yoğun ilgi göstermesi sonucunda sokak ve caddelerde yaşanan kontrolsüz park sorununun önüne geçmek ve ortaya çıkan karavan parkı ihtiyacı üzerine harekete geçti. Arapsuyu Mahallesi’nde 50 karavan kapasiteli, elektrik, altyapı ve sosyal donatı alanlarının yer alacağı Karavan Park projesi için çalışmalar Şubat ayında başlamıştı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yatırımlar Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla Arapsuyu Mahallesi’ndeki 6 bin 500 metrekare alan üzerinde inşaat faaliyetleri devam ediyor. Çamaşırhane, mutfak, banyo ve tuvaletlerin yer alacağı yapılar ortaya çıktı. Yapıların içerisindeki mekanik, altyapı, izolasyon ve zemin çalışmaları da sürüyor.
UKOME tarafından alınan kararla karavan parkın tamamlanmasının ardından park alanı dışında karavanların sokak aralarında bekleme yapması yasaklanacak.”

“Yasaklayın da görelim” diye haykırmak istiyorum ama nafile.

Nefesime yazık..

Yahu Antalya’da sadece o dediğiniz yerde mi konuşlanmış karavanlar?

Konyaaltı ve Lara sahilleri. Bırakın sahilini ara sokaklarında bile karavanlar şimdilik park halindeler. 15 gün sonrasını düşünmek bile istemiyorum.
7 yıldır karavanda yaşadığını belirten bir vatandaş, “Burada yaşayanlar rahatsızlıklarında haklılardır. Biz geldik karavanları evlerinin önüne koyduk, onların yaşam şartlarını etkiliyoruz. Karavanların arasında sosyal yaşantılarını yapamıyorlar, 50 kişilik karavan parkı yeterli değil. Orası bugün açılsa 10 dakikada dolar, şu anda Antalya’da 500 karavan var, yazın bu bin 500 olacak. Ev ve kiralar pahalı olduğu için karavana bir dönüş var, bir çere bulunsun” diyor.

Var mı benim ülkemin Antalya gibi dünya turizminin başkentinde karavan turizmi bilinci?.

Yok, yok, yok.

Bundan sonra olur mu?

Şimdilik güya 50 karavanlık bir tesis yapılmak üzere!..

Güya..

O karavanların arasında en az 200 tane politikadan torpilli olanlar yoksa ben bir şeycik bilmiyorum.

Düşünsenize yaz sezonunda sayıları 2 bin 2 bin 500 sayısının ulaştığı bir ortamda Antalya Büyükşehir Belediyesi 50 tanecik kapasiteli parkı bitirdi, bitiriyor.

Büyükşehir Dostlar Alışverişinde millet dostlar.

YORUM YAP