DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dr. Mehmet Öz açıkladı: Evdeki bu malzemeler ömrümüzden 10 yıl çalıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dr. Mehmet Öz açıkladı: Evdeki bu malzemeler ömrümüzden 10 yıl çalıyor

Günlük hayatta kullanılan bazı malzemeler sağlığımızı tehdit etmekle kalmıyor aynı zamanda ömrümüzden de çalıyor. Dünyada ünlü Dr. Mehmet Öz ise birçok evde sıklıkla kullanılan bazı ürünler hakkında insanları uyarıyor.

Ekranlardan görmeye alışık olduğumuz dünyada ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, Amerika’da yaşıyor ve tüm dünyayı ilgilendiren açıklamalarda bulunuyor. Sağlıklı yaşamak için dikkat edilmesi gerekenlerin altını çizen Mehmet Öz, aynı zamanda alışkanlık haline getirdiğimiz bazı zararlı ürünleri de açıkladı.

ÇAMAŞIR SUYU

ÇAMAŞIR SUYU

İçerisinde bolca amonyak ve klor bulunan çamaşır suyu, yüzeyleri ve beyaz giysileri beyazlatmasıyla biliniyor. Hijyen elde etmek için kullanılan çamaşır suyu ise kullanılırken göze kaçabilir, üst solunum yolunu tahriş eder, ciğerlere kadar, mide bulandırır ve kusmaya neden olabilir.

Çamaşır suyu kullanmak yerine karbonat ve sirkenin gücünden faydalanmak sağlık açısından çok faydalı olacaktır.

BÖCEK İLAÇLARI

BÖCEK İLAÇLARI

Özellikle sinek kovucu gibi sıklıkla tercih edilen böcek ilaçları da sağlık açısından oldukça tehlikeli.

Kimyasal ilaç yerine doğal yöntemleri tavsiye eden Mehmet Öz, evde çöp tutmamayı tavsiye edip, bitkisel böcek kovucu yöntemleri öneriyor.

EV KOKULARI

EV KOKULARI

Evin her bölümüne yerleştirilen ve eve güzel koku salması için kullanılan spreyler ya da koku çubukları, içerideki havanın kalitesini olumsuz etkileyebilir. Akciğerlerin ve solunum yollarının dokusuna zarar veren oda spreyleri, gözleri de tahriş edebilir.

Temiz bir evin kötü kokmayacağını vurgulayan Mehmet Öz, bakım ürünlerini de kokusuz olanını tercih etmeyi öneriyor.

YÜKSEK FRUKTOZ MISIR ŞURUBU

YÜKSEK FRUKTOZ MISIR ŞURUBU

Yüksek fruktoz mısır şurubuna dikkat çeken Mehmet Öz, doğrudan karaciğere gittiğini ve karaciğeri ciddi oranda yağlandırdığını söyledi. Kolesterolü yükselttiğini ve karın bölgesinde yağlanma oluşturduğunu da ekledi.

TRANS YAĞLAR

TRANS YAĞLAR

Doygun hale getirilen bir çeşit doymamış yağ olan trans yağlar, kötü kolesterolü yükseltir, iyi kolesterolü düşürür ve kalp-damar hastalıklarına neden olur. Birçok kişinin ölüm nedeni olan trans yağlar, eve sokulmaması gereken en önemli maddeler arasında yer alıyor.

TOLUEN

TOLUEN

Ojelerde, boyalarda ve mumlarda bulunan petrol bazlı parafin, havaya yayıldığında toluen, sinir sistemine hasar verebilir.

Toluen de diğer kimyasallar gibi buharlaşıp ciğerlere girebilir ve alerjiye neden olabilir. Baş ağrısı, mide bulantısı ya da halüsinasyon olarak kendini gösterebilir. Bunun yerine bitkisel bazlı içerikli ürünler tercih edilmelidir.

ALKOL

ALKOL

Karaciğeri zehirleyen toksinlerin başında alkol gelir. Az miktarda alındığında zararı olmayan alkol, sık ve yüksek miktarda alındığına ciddi hasarlara neden olabilir.

Çamaşır deterjanı, şampuan ve temizlik malzemelerinde sıklıkla karşımıza çıkan NPE, düşük sperm sayısına, adet döngüsünü bozmaya ve üreme sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Bu nedenle hem kişisel bakım hem de temizlik ürünlerinde temiz içerikli ürünler almaya dikkat edilmesi gerekir.

NAFTALİN TOPLARI

NAFTALİN TOPLARI

Özellikle yazlık kışlık ayrımı yaparken bolca kullanılan naftalin topları, göründüğü kadar masum olmayıp kanserojen madde içermektedir. Bunun yerine lavanta keseri tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

TÜTÜN

TÜTÜN

Birçok kişi tütün ürünleri arasında sadece sigaranın zararlı olduğunu düşünse de aslında sigara gibi, pipo, puro, nargile de oldukça zararlıdır. Evde sigara içmeyi bıraksanız da eşyaların üzerine sinmiş olması zarar vermeye devam eder.

NPE İÇEREN DETERJANLAR

NPE İÇEREN DETERJANLAR

Nonilfenol etoksilat olarak bilinen ve kısaltması NPE olan kimyasal madde, kullandığımız birçok üründe yer alıyor.

YORUM YAP