DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Nar Üretimi ve İhracatı Artıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Nar Üretimi ve İhracatı Artıyor

 Türkiye genelindeki nar üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini gerçekleştiriyor ve 51 ülkeye ihracat yapıyor. Nar hasadının sona erdiği Antalya’da, üreticiler ve ihracatçılar memnuniyetlerini dile getiriyor. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre, bu yıl Antalya’dan 51 ülkeye yaklaşık 26 milyon dolarlık nar ihracatı gerçekleştirildi. Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Antalya’nın Türkiye’nin nar üretiminin yüzde 25’ini karşıladığını belirtti ve Gazipaşa’da çekirdeksiz nar için coğrafi işaret tescil belgesi alındığını açıkladı. Üreticiler ise bu yılki nar üretiminin oldukça iyi olduğunu ifade etti.

Türkiye genelindeki nar üretiminin yaklaşık yüzde 25’inin gerçekleştirildiği ve 51 ülkeye ihracat yapılan Antalya’da, bu yıl üreticinin ve ihracatçının yüzü gülüyor.

Yaş sebze, meyve üretiminde ve ihracatında önemli bir potansiyele sahip Antalya’da, nar hasadı sona erdi.

Döşemealtı, Gazipaşa ve Serik başta olmak üzere hemen hemen her ilçesinde üretilen nar, toplanıp, boylarına göre sınıflandırıldı. İç ve dış pazar için ayrı ayrı paketlenen narlar, soğuk hava depolarına taşındı. Pazara sunulmayanları ise meyve suyu için fabrikalara yönlendirildi.

 

YORUM YAP