DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sapan’ınki öz eleştiri mi!.. Vedat GÜRHAN (KÖŞE)

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sapan’ınki öz eleştiri mi!.. Vedat GÜRHAN (KÖŞE)

Yıldıray Sapan. CHP 24. Dönem Antalya Milletvekili.

CHP içerisinde, “ Seveni var sevmeyeni var” asla demeyeceğim.

Daha düne kadar bir tane sevmeyeni bence yoktu. Olmadığı gibi yaptığı uçuk açıklamalar, olaylara yaklaşım tarzı, eleştiri dozu ve üslubu özellikle partililerince hep alkış aldı, takdir topladı.

Ben kendisiyle uğraşır eleştirimi yapardım. Dolayısıyla beni pek sevmez. Adamın aleyhine yazdıysam bile bir gün sonra her hangi bir yerde mi karşılaştık, selamımı hiç kimseden esirgemedim. Alan aldı, almayan da burnunun dikine çekip gitti.

Eski CHP Milletvekili Sapan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından İHA’ya geniş çaplı bir takım açıklamalarda bulunmuş. Şimdi ben o açıklamalara en küçük bir yorum yapmayacağım ama Yıldıray Sapan’ın hitaplarını başlıklar halinde vereceğim. Yorum yapma hakkımı da sonraya saklayacağım zira, yerim dar.

İşte o açıklama:
“CHP 24. Dönem Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, 28 Mayıs ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ni değerlendirdi. Seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısız olduğunu savunan Sapan, CHP liderini sert sözlerle eleştirdi.
Sapan, “Sokaktaki insanı anlamadan Türkiye’nin demografik yapısını anlamadan, siyaset sosyolojisini okumadan, insanların ihtiyaçlarını gözetmeden çalakalem söylemlerle, zaten olmayan itibarınızı kazanamazsınız, kazanamadınız. Yani bu açıdan baktığınızda Kemal Kılıçdaroğlu bana göre CHP’nin utancıdır.”

Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğini de ifade eden Sapan, “Liderlik gömleği Kemal Kılıçdaroğlu’na göre değil. Onun kafasının arkasında CHP, Atatürk falan yok. Tayyip Erdoğan’dan fazla Atatürkçü mü var? Bakıyorsunuz uçakların arkasında Atatürk ve Türk bayrağı uçuyor. Balkon konuşması yapıyor, bir tarafında Atatürk bir yanda kendi posteri var” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu’nu başarısız olarak gördüğünü belirten Yıldıray Sapan, geçmişte Türkiye’nin kurucu unsurunun savaş verdiği 7 düveli, bu seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanına aldığını ileri sürdü. Sapan, “Hatta bunların yanında terör örgütlü gruplar da vardı. Fakat buna rağmen hiçbir şekilde başarılı sayılamaz. Denenmeyen hiçbir şey kalmadı. Yani seçim alma bahanesiyle ilkelerden vazgeçilmek, ideolojiyi bir kenara bırakmak, Mustafa Kemal’i ötelemek, bertaraf etmek de dahil, denenmeyen hiçbir şey kalmadı ama seçim alınamadı ve başarısız olundu. O halde istifa etmelidir. Çünkü başarısızlık kavramları varsa istifa da vardır işin ucunda. Başarılıysanız devam ederseniz. Başarısızsanız etmezsiniz. İstifa etmesi gereken sadece Kılıçdaroğlu değildir. O dönemde parti meclisi üyeliği yapmış, hala yapan MYK ve seçimi yönlendiren, yöneten kim varsa, hepsi istifa etmelidir. Öyle Kemal Kılıçdaroğlu çıkıp kendine iki kurban seçerek bu işi öteleyemez, sürdüremez, genel başkanlığa devam edemez. Mutlaka istifa etmelidir. Bunun başka bir yolu yoktur. Partinin dışına attığı Atatürkçülere yol açmalıdır” dedi..
“Utanç içindeyim”
“Türkiye’nin çıkarlarını dış odaklara karşı iç düşmanlara karşı korumak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkesidir. Siz bunlara karşı hareket eden kurumlarla, kuruluşlarla birlikte hareket ediyorsunuz. Onlarla seçim almayı düşündünüz. O işe angaje oldunuz. Terör odaklarıyla, FETÖ ile iş birliği yaptınız. HDP’nin PKK uzantısıyla iş birliği yaptınız ama alamadınız. Bunun sebebi Türk Milleti’nin bu işi anlaması. Türk milletini kandıramazsınız. Yani kanarmış gibi yapar ama kandıramazsınız.”

Aslında Yıldıray Sapan’a bir dokunan resmen bin ah işitmiş.

Söylemleri o kadar uzun ki, hangi birini alıp buraya koyacağım diye kendimi baya bir yordum ama ancak bu kadar olabildi.

Yazının da girişinde dedim ya, bu söylemlere CHP’liler ne der nasıl bir cevapları olur emin olun tahmin dahi edemiyorum.

“Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı” gibi sıradan bir cevap mı olurdu, yoksa söylediklerinde çok haklı olduğu yönler mi bilemiyorum da, bildiğim tek şey var o da gün gelecek bir gün Kemal Kılıçdaroğlu için de, “Eski” diye hitap edilecek..

 

YORUM YAP