DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Vedat Gürhan (KÖŞE YAZISI) Öpüldükçe öpülüyoruz!..

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vedat Gürhan (KÖŞE YAZISI) Öpüldükçe öpülüyoruz!..

Öpüldükçe öpülüyoruz!..

Hangimiz günlük rutin işler arasına marketlerle gitmeyi de yerleştirmiyor acaba?

Bence hiç birimiz.

O gün hiçbir ihtiyacı bulunmayıp, markete gitmesine dahi gerek olmayanların sırf gözlerini gezdirip o gözlerin bayram etmelerini sağlamak adına saatlerce market reyonlarını didik didik edenleri biliyorum ben.

Emekli olmuş, akşama kadar evde kalıp eşiyle durduk yerde papaz olmayan nice amcaları, abileri de gördük o market ya da AVM’lerde.

50 yıl aynı yastığı paylaşmışlar fakat, evde varlıklarından sıkıntı duymaya başladıkları eşleri kahvaltı sonrası evde durmasınlar da nereye giderse gitsin zihniyeti güden nice abacıklarımıza da tanık olmadık değil hani.

Kendileri kolum komşularla rahat rahat kahveciklerini yudumlasınlar da gerisi umurlarında mı ki?

Efendim girişi marketlerden yaptık, emekli ağabeylerimizden geçtik, eşleri kendilerine yavaş yavaş batmaya başlayan ablacıklarımıza kadar getirdik ya.,

“Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır” derler.,

Desinler.,

Ben böyle bir benzetmeye inanmıyorum.

Sana 40 yıl o kahve ile birlikte hayatı ayaklarına getirenin hatırının güdülmediği bir düzende ben kahvenin hatırını mı düşünürüm?

Ne ahde vefa kalmış, ne de düzen. Gün menfaattarını ön plana çıkartma, günlükten çok saatlik, saniyelik hatta mümkünse saliselik düşünme günü haline gelmiş ya da getirilmiştir de ondan.

Maalesef bendeniz de her gün en az birkaç market giriş kapısından girip, sabırla reyonlardaki fiyatlara göz gezdirip, çıkış kapısından çıkanlardan biriyim.

Hiçbir markette toz ya da kesme şekerin fiyatları bir biriyle eş değer değil.

Misal. A Markete bakmışsınız 26 TL. 20 metre yan taraftaki mahallenin büyük bakkalı diye adlandırılan diğer markette 35 TL.

Manav kısmına bakıyorsunuz birisinde hıyar 17 TL, diğerinde 25. İkisi de hıyar ama fiyat değişik arkadaş.

Emvayi çeşit domates ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Misal pembe domates. Salkım domates. Anan-babanın bildiği normal domates. Çeri domates. Sen paradan haber ver.

İyi ama bi markette çeri domates almaya kalkıyorsun 22 Tl. Bir başka markete gidiyorsun 35 TL. İkisi de çeri marka yahu. Tipleri aynı. Tazelikleri bire bir tıpa tıp. Ama fiyatlar her zamanki gibi öyle bir esnek ki, satan tuturabildiğini….

Biz Türk insanları olarak zeki insanlarızdır öyle değil mi?

Ama bu marketçiler akıl fikirlerimizle ne yazık ki resmen alay edip bir de bizi salak yerine koymaya başladılar mı başlamadılar mı?

Ben yeni hissetmeye başladım da.

Jetonum plastik miymiş ne!..

AVM’lerden bahsetmek bile istemiyorum.

Zira orada kiralar metrekare ölçüsü ve döviz endeksli de ondan.

Hal böyle olunca pazardan 10 TL’ye alabildiğin bir adet donu düşün ki AVM’lerdeki mağazalardan kaça alabileceksin.

Bizim Ayakkabıcı Mesut’ta bile 500 TL’dan başlayan iskarpinleri, AVM’lerdeki mağazalarda fiyatını sorabilmek yürek ister. Tabi cevabını duyduğunda tak diye durmayacak bir yürek.

Sözün özüne gelmek istiyorum.

Öpülmeye alıştık mı ne?

Benim ülkemde ciddi bazda market fiyat denetimleri var mı?

İnşallah olur ya. İnşallah..

YORUM YAP