DOLAR 32,2394 % 0.02
EURO 35,0275 % -0.09
STERLIN 41,1423 % -0.08
FRANG 35,3386 % 0.03
ALTIN 2.441,87 % -0,21
BITCOIN 68.803,98 0.719

VAKTİNE KALAN SÜRE

:
için vakti

Altınbeşik Mağarası su seviyesi yükseldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Altınbeşik Mağarası su seviyesi yükseldi

Antalya’da etkili olan sağanak yağışlar sonucunda Altınbeşik Mağarası’nın su seviyesi yükseldi ve rengi kahverengiye döndü. Aynı yağışlarla birlikte kuruyan Üzümdere Irmağı da tekrar suya kavuştu ve şelaleler oluşturdu.

Antalya‘da etkili olan sağanak yağış İbradı ilçesinde bulunan dünyanın üçüncü, Türkiye‘nin ise en büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası’nın taşmasına neden oldu. Yağışlarla birlikte Mağaranın su kaynağı yükseldi. Yeraltı sularının yükselmesi ile birlikte Mağaranın su seviyesi yükselirken, suyun rengi de kahverengiye döndü. Kuraklık sebebiyle kuruyan Üzümdere Irmağı ise yeniden suya kavuştu, oluşan şelaleler görsel şölenler oluşturdu.

Akseki ve İbradı ilçelerinde geçtiğimiz günlerde etkili olan ve aralıklarla yağan yağmur ile birlikte Altınbeşik Mağarasında su patlaması meydana geldi. Kuraklık nedeniyle su seviyesi yaklaşık 3-4 metre düşen yağışlar ile birlikte mağarada su seviyesi yaklaşık 5-6 metre civarında yükseldi. Mağaranın suyunun yükselmesi ile birlikte büyük şelaleler oluştu. Mağaranın ağzından akan sular ise Manavgat çayının da su seviyesinin yükselmesine neden oldu.

Kuruyan Üzümdere Irmağı suya kavuştu

Antalya’nın Akseki ile İbradı ilçeleri sınırları içerisinde bulunan ve yaklaşık 2 ay önce kuruyan Üzümdere ırmağı yeniden suya kavuştu. Akseki ve İbradı ilçelerinde etkili olan yağışların ardından Oymapınar Barajı’nı besleyen Üzümdere Irmağı’nın su seviyesi yükseldi. Akseki ve İbradı ilçesinde aralıklarla etkili olan yağış sonrası Oymapınar Barajını besleyen Üzümdere Irmağı’nın su seviyesinde artış yaşandı. Bölge sakinleri, yağışlar öncesinde ırmağın ekim ayında küçük göletler haricinde tamamen kuruduğunu, son yağışlarla birlikte su seviyesinin yer yer yaklaşık 3 ila 5 metre arasında yükseldiğini belirtti.

Kaynak: İHA

YORUM YAP