DOLAR 32,2118 % 0.09
EURO 35,0391 % 0.49
STERLIN 41,0952 % 0.35
FRANG 35,2479 % 0.32
ALTIN 2.440,89 % -0,85
BITCOIN 69.707,99 -0.3

VAKTİNE KALAN SÜRE

:
için vakti

Hamas açıkladı! Ateşkes yakın: Anlaşmayı Katar duyuracak…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hamas açıkladı! Ateşkes yakın: Anlaşmayı Katar duyuracak…

Hamas lideri Heniyye, İsrail ile ateşkes anlaşmasına ‘ulaşmaya yakın’ olduklarını, bu konuda arabuluculuk yapan Katar’a cevaplarını ilettiklerini söyledi.

 

Orta Doğu kan gölüne döndü.

İsrail ordusu, 46 gündür Gazze’de soykırım gerçekleştiriyor.

Havadan ve karadan saldırılara her geçen gün bir yenisi daha eklenirken, bölgedeki vahşetin boyutu derinleşiyor.

Öyle ki bu sürece kadar saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini geçerken, bu oranın büyük bir çoğunluğu da çocuklara ait.

Uçurumun kenarına itilen Gazze’de insani dram ağırlaşırken, Hamas’tan bir atak geldi.

“Ateşkese ulaşmaya yakınız”

Hamas’ın Telegram hesabından, hareketin Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin ateşkese ilişkin yaptığı açıklamaya yer verildi.

Heniyye, “Hareket, Katar’daki kardeşlerine ve ara buluculara yanıtını verdi. Ateşkes anlaşmasına ulaşmaya yakınlaştık.” ifadesini kullandı.

“Artık iş Katar’da”

Bir diğer yandan açıklamada, “Artık iş Katar’da. Onlar, İsrail ile beklenen ateşkes anlaşmasını duyuracaklar. Anlaşmanın detayları ilerleyen saatlerde açıklanacak.” cümleleri aktarıldı.

Anlaşma gereğince yardımların girmesi ve her iki taraftan kadın ve çocukların serbest bırakılması karşılığında ateşkes yapılmasından söz edildiğini ifade edildi.

Saldırılarda son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

5 bin 600’ü çocuk 13 bin 300 kişi öldü

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 5 bin 600’ü çocuk ve 3 bin 550’si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

YORUM YAP