DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.525,50 0.635

Haydi, gülelim mi?    Vedat GÜRHAN -KÖŞE YAZISI

Yayınlanma Tarihi : Google News
Haydi, gülelim mi?     Vedat GÜRHAN -KÖŞE YAZISI

Geçen haftanın son günleriydi.  Önüme bir birinden değişik haberleri koydular. Hepsine pür dikkat göz gezdirdim. Ne var ki birini okuyunca elimde olmayarak öyle bir kahkaha atmışım ki, Orada bulunanlar emin olun ya benim kafayı yediğimi düşündüler ya da, “Düğün değil bayram değil bu kahkaha da neyin nesi” edasıyla hayret bakışı fırlatmışlardı.

Haberin başlığı şöyle:

“Büyükşehir Belediyesi Ormana’ya kamp ve karavan alanı kazandırıyor.”

Ben bu başlığı okumamla birlikte basmışım o kahkahayı sonradan daha iyi anladım.

Ve neden yüksek tonla güldüğümü açıklama gereği hissettim.

“Ya arkadaşlar Antalya’nın sahil kesimlerindeki başıboş karavanlar gözünüze çarpıyor mu? Koskoca 2 milyon nüfuslu Antalya kentinin bu karavan park alanlarına çare olan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Şehir merkezindeki her türlü sorunu halletmiş, Ormana’ya

Konuyu anladığından normale dönmüşlerdi.

Efendim.,

İbradı’nın Ormana Mahallesi’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 8 dönümlük yeri varmış ve o yere de kamp ve karavan alanları yapacakmış. Bölgeye gidecek tatilciler de Ormana’nın doğal ve tarihi dokusunda şehir hayatından uzak olmanın tadını çıkarırken, bölge halkı da yeni iş imkânlarına kavuşmuş olacak mış.

Böylelikle de, İbradı’nın Ormana Mahallesi eko ve agro turizminin merkezi olacak mış.

“Düşünmek yeter” diye bir tabir vardır ya, bence bu olsa gerek!.

“Proje yok, proje üret” diye söylenip duran bizlere alalım böylesine bomba bir projeyi de sesimizi artık kapatalım öyle değil mi?

Ormana’nın yıllardır kanayan yarası haline gelen karavan kamp sorunu da böylece ortadan kalkmış olacak!.

Yeminle Antalya Büyükşehir’in proje üretmekte üzerlerine tanımadığım böylesine devasal projeler İbradı’nın eskiden dağ köyü olarak bilinirdi şimdi mahallesine yakışacaktır.

En büyük eksiklikleri olan karavan alanı sorununu gideren Muhittin Böcek başkana herkesin teşekkür etmesi gerekir!.

Sırf nostalji olsun diye 33 karavan kapasiteli kamp alanı yapmak güzel bir şey de oraya gidecek karavancıları da ayarlayın da hiç olmazsa tesis açılmadan mezbelelik hale dönüşmesin.

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği kamp ve karavan alanı, şehirli konuklarına doğayla iç içe bir ortamda farklı kültürleri ve bölgenin endemik bitki örtüsünü tanıyabilecekleri bir tatil imkanı sunacak. Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği projeyle doğacak yeni iş imkanları sayesinde Ormana’dan şehre göç eden genç nüfusun bölgeye geri dönmesi hedefleniyor.

33 araç kapasiteli karavan alanı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından tahsisi alınan Ormana Mahallesi’ndeki 8 dönümlük alanda 33 araç kapasiteli karavan park oluşturuldu. Alanın etrafının çevrilmesi, güvenlik alanlarının belirlenmesi, elektrik ve su tesisatlarıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Yolların ve karavan park alanlarının düzenlenmesinin ardından alanın Haziran ayı içerisinde açılması planlanıyor.

Yeni iş imkanları doğacak
Proje çerçevesinde köy okulunun da tahsisi alındı. Restorasyonu tamamlanan okul binasının içinin tefrişatı yapılacak. Gençlerin ve kadınların ücretsiz olarak burada konaklatılması ve buradaki faaliyetlerden yararlanması sağlanacak. Yöre halkına da ev pansiyonculuğuyla ilgili eğitimler düzenlenecek. Bu sayede bölge halkı yeni iş imkanlarına kavuşmuş olacak.

Uygulamalı eğitimler verilecek
Alandaki çalışmaları yerinde izleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Özel bölgenin endemik bitkiler açısından son derece zengin olduğunu belirtti. Özel, “Bölge hem tarihi hem coğrafi yapısı gereği gerçekten gizli kalmış güzelliklere ve özelliklere sahip. Buradaki bitki koleksiyonu görsel anlamda görmek ve eğitim almak isteyen vatandaşlarımıza uygulamalı metot olarak sunum yapabileceğimiz bir alan oluşturduk. Şehir hayatındaki insanların buraya gelerek bitki örtüsüyle doğayla tecrübe edinmesini sağlamaya hedefliyoruz” dedi.

İkinci etap Akseki ve Gündoğmuş’ta
Ormana’nın yaşlı bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çeken Özel, bölgenin kırsal turizmle kalkınması için de bu projenin bir başlangıç olacağını söyledi. Özel, “Distilasyon cihazı ile buraya has kekik ve adaçayı gibi bitkilerin yağının çıkartılıp mamulleştirilmesi de hedefimizde. Akseki ve Gündoğmuş ilçelerimizi de kapsayan projemizin birinci etabını burada gerçekleştiriyoruz. Akseki ve Gündoğmuş’ta da diğer etaplarını tamamlayarak karavan turizmciliğinin gelişmesi, ev pansiyonculuğunun gelişmesi ve yine buranın güzelliğinin ve kültürünün görsel anlamda vatandaşlar tarafından tanınması ve koruma altına alınmasıyla ilgili bir projeyi de desteklemiş olacağız” diye konuştu.

Muthar Canbaş’tan teşekkür
Ormana Mahalle Muhtarı Fikret Canbaş da mahallede genç nüfusun yerinde kalması, şehirlerden insanların gelerek bölgenin tanınması için projenin son derece önemli olduğunu söyledi. Muhtar Canbaş, “Böyle projelerin fazla olmasının gençlere, köyümüze, turizmimize çok faydası var. Antalya Büyükşehir Belediyesize Başkanımız Muhittin Böcek’e ve emeği geçenlere çok teşekkür ederiz” dedi.

YORUM YAP