DOLAR 32,2143 % 0.03
EURO 35,0325 % 0.05
STERLIN 40,9713 % 0.15
FRANG 35,4354 % 0.08
ALTIN 2.510,99 % 0,41
BITCOIN 67.202,80 0.534

VAKTİNE KALAN SÜRE

:
için vakti

Teleferik faciasıyla ilgili yeni gelişme! Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tutuklandı: ‘Başkanımızı yedirmeyiz’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Teleferik faciasıyla ilgili yeni gelişme! Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tutuklandı: ‘Başkanımızı yedirmeyiz’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya‘daki teleferik kazasıyla ilgili gözaltına alınan aralarında CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de bulunduğu 5 kişinin tutuklandığını, 7 kişinini ise serbest bırakıldığını açıkladı. Öte yandan CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, “Biz haklı talebimizi kamuoyu önünde haykırmak için burada toplandık. Biz başkanımızı yedirmeyiz” dedi. Ayrıca, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den de bir açıklama geldi.

Antalya’da 1 kişinin hayatını kaybettiği 10 kişinin yaralandığı teleferik faciasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de olduğu 5 kişi tutuklandı.

TELEFERIK-KAZASI-ON-RAPORU-BAKIM-ONARI_40051

Bakan Tunç’un açıklaması şu şekilde:

“Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 17 vatandaşımızın yaralandığı ve kabinlerde mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarıldığı olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma kapsamında; 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanından oluşan bilirkişi heyeti tarafından detaylı olay yeri inceleme ve keşif çalışması yapılmış ve ön rapor hazırlanmıştır. Soruşturma kapsamında uzman bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ön rapor, müşteki ifadeleri ve beyanları ile şüpheli savunmaları birlikte değerlendirilmiş olup, gözaltına alınan teleferik hattını işleten firma ile teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın yetkilileri ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 14 şüpheliden 5’i tutuklanmış, 8 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 1 kişi de serbest bırakılmıştır. Hepimizi üzen olayla ilgili adli soruşturma tüm yönleriyle titizlikle sürdürülmektedir.”

İhmaller zinciri! 1 kişinin öldüğü teleferik kazasıyla ilgili beklenen rapor geldi

SEÇİMLERDE SANDIKTAN BİRİNCİ İSİM OLARAK ÇIKMIŞTI

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin adayı Mesut Kocagöz yüzde 44.17 oy alarak Belediye Başkanı olmuştu.

3

ÖZGÜR ÖZEL: ‘GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDEMEZSİNİZ’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kocagöz’ün tutuklanmasıyla ilgili şunları ifade etti:

“Antalya’daki teleferik kazası soruşturmasında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında verilen tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz.

Ancak Soma’dan İliç’e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir.

Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir.

Bu hassasiyetle teleferik kazasındaki adli soruşturmayı yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz.”

CHP ANTALYA İL BAŞKANI: ‘BAŞKANIMIZI YEDİRMEYİZ’

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Antalya Adliyesi önünde açıklama yaptı. Nail Kamacı, “Değerli arkadaşlar. Bildiğiniz gibi 12 Nisan saat 17.25’te teleferikte elim bir olay yaşandı. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. 6 vatandaşımız yaralandı. Öncelikle ölen vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu olay 3 gün önce olmuştu. Olduktan sonra 23 saat içerisinde kurtarma çalışmaları yapıldı ve tamamlandı. O günden bu yana soruşturma yürütülüyor. Bugün arkadaşlarımız adliyeye çağrıldı. İçinde belediye başkanı olan Mesut Kocagöz arkadaşımızın da olduğu 6 kişi tutuklanmaları istemiyle hakimliğe gönderildi. Ve onların içerisinde 5 kişi tutuklandı. Bunlardan bir tanesi şu anda Kepez Belediye Başkanı olan Mesut Kocagöz’dür. Mesut yalnız değildir. Tek bir neden var, tutuklama için. Neden, ağır şey bakım hizmetleri iki ayda bitmedi de 20 günde 30 günde bitti diye. Sadece o. Bu başka hiçbir şey yok. İktidarın demokrasi anlayışı işte tam budur. O yüzden hükümet istifa. Geçen günlerde, geçen aylarda Erzincan İliş’teki altın madeninde 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup orada 6 kişi tutuklanmış, esas sorumlu Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye adaylığına. Başında adalet ve kalkınma olan partinin adalet anlayışı budur. Yazıklar olsun. Hak, hukuk, adalet. Adalet. Öyle kolay kolay pabuç bırakmayacağız. Ankara’dan Ali Mahir Başarır ve diğer arkadaşlarımız, genel başkan yardımcıları gelecek. Bu olay bitmeyecek. Değerli arkadaşlar. Amacımız hiç kimseye zarar vermek değildir. Biz haklı talebimizi kamuoyu önünde haykırmak için burada toplandık. Biz başkanımızı yedirmeyiz.” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ DEMİR: ‘BU YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR’

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir şunları ifade etti:

“28 Kasım 2023 tarihinde belediyedeki genel müdürlük görevinden istifa ederek, Kepez Belediye Başkanlığı Adaylığı için başvuruda bulunan ve 31 Mart’ta Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz, Antalya’da yaşanan teleferik kazası nedeniyle tutuklanmıştır.

Teleferik’te Kocagöz’ün istifasından sonra 3 kez denetim yapılmasına rağmen, yani ihmal ve sorumluluğunun olmaması açık iken tutuklama kararı verilmesi son derece yanlıştır. Bu karar vicdanları yaralar. Bu yanlıştan dönülmelidir.”

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan teleferik kazasının yeni görüntüleri ortaya çıktı. Devrilen direk sebebiyle dağdan yükselen toz bulutu ve vatandaşların çığlıkları cep telefonu kameralarına yansıdı.

YORUM YAP